Co to jest akredytacja i certyfikacja?
Tutaj znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące akredytacji i certyfikacji. Strona wiedzy zawiera informacje na temat różnicy między kalibracją ISO i DAkkS, a także na temat oceny zgodności i reguły decyzyjnej.
Tutaj znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
Jaka jest różnica między kalibracją ISO/fabryczną a kalibracją akredytowaną (DAkkS)?
Kalibracja ISO zawsze podlega dobrowolnemu zobowiązaniu laboratorium, podczas gdy kalibracje DAkkS w formie, strukturze i zawartości są regularnie sprawdzane i monitorowane przez niemiecką jednostkę akredytującą (DAkkS). Gwarantuje to, że akredytowane laboratoria kalibracyjne posiadają zarówno kompetencje techniczne i sprzęt, jak i odpowiedni system zarządzania. Kalibracje przeprowadzane poza akredytacją (iso/kalibracje fabryczne) nie podlegają tym kontrolom – tutaj klient musi sam monitorować jakość laboratorium wzorcującego za pomocą odpowiednich audytów.
Jaka jest różnica między akredytacją a certyfikacją?
Akredytacja jest potwierdzeniem i uznaniem kompetencji zawodowych w zakresie akredytowanym przez organ trzeci. Certyfikacja (przez stronę trzecią) potwierdza, że spełnione są określone wymagania (e.B normy) dotyczące procesów, produktów lub usług. Różnica między tymi dwoma pozornie podobnymi działaniami polega na tym, że akredytacja koncentruje się na formalnym uznawaniu kompetencji. W Niemczech odpowiada za to niemiecka jednostka akredytująca (DAkkS). W przypadku certyfikacji głównym celem jest ustalenie zgodności z normą lub podstawą normatywną. O certyfikację można ubiegać się w zatwierdzonych jednostkach certyfikujących (e.B. TÜV, Dekra, DNV GL, ...).
Kiedy konieczna jest kalibracja DAkkS? Kiedy potrzebuję ISO?
Certyfikaty kalibracji DAkkS są odpowiednie dla wszystkich użytkowników przyrządów pomiarowych, którzy wymagają szczególnie wysokiego stopnia bezpieczeństwa. Ponadto w niektórych branżach normatywnie zaleca się przeprowadzanie akredytowanych kalibracji. Na przykład normy fabryczne, tj. przyrządy pomiarowe, za pomocą których kalibrowane są inne urządzenia testowe, są często "zabezpieczone" certyfikatem kalibracji DAkkS. Certyfikat kalibracji DAkkS jest również często wymagany w przypadku przyrządów pomiarowych w przemyśle motoryzacyjnym lub farmaceutycznym.ISO kalibracje są odpowiednie dla użytkowników, którzy są certyfikowani zgodnie z DIN ISO 9000ff i przestrzegają innych branżowych wytycznych dotyczących jakości. Wszystkie dyrektywy i normy wymagają wprowadzenia i konserwacji kalibracji i monitorowania sprzętu badawczego oraz muszą spełniać wymagania różnych norm i być zgodne z normami krajowymi.
Jakie jest znaczenie oceny zgodności?
Jeśli klient życzy sobie oświadczenia o przydatności swojego przyrządu pomiarowego, konieczna jest obiektywna ocena pozytywna/negatywna w odniesieniu do metrologicznie określonych cech charakterystycznych obiektu kalibracyjnego. Taka ocena nazywana jest oceną zgodności.
Co to jest reguła decyzyjna?
Zasady podejmowania decyzji określają kryteria uwzględniania niepewności pomiaru w ocenie zgodności. Wprowadza się ilościowe limity kontrolne w postaci pasków ochronnych, które mogą zmniejszyć zakres akceptacji w porównaniu z dopuszczalnym odchyleniem. W ocenie zgodności niepewność pomiaru jest dodawana do mierzonego odchylenia i generowane jest fikcyjne maksymalne odchylenie. Musi to mieścić się w granicach tolerancji, aby urządzenie mogło być ocenione jako wewnątrz.
Co mówi DIN EN ISO/IEC 17025:2018?
Istnieją normy i wytyczne, które wymagają udokumentowanych kompetencji zewnętrznego dostawcy usług przy przydzielaniu zadań kalibracji na zewnątrz. DIN EN ISO/IEC 17025:2018 jest wspólnym standardem demonstrującym kompetencje laboratoriów badawczych i kalibracyjnych, których kalibracje są uznawane na całym świecie. W Niemczech jest to określane jako akredytacja DAkkS, w Szwajcarii przez SCS, a w Austrii przez ÖKD.